19 marca 2024

Co to jest zdrowe odżywianie?

 

Zdrowe odżywianie to zapewnienie organizmowi niezbędnych, najważniejszych dla zdrowia składników odżywczych, tj.:

– Białka

– Tłuszcze

– Węglowodany

– Witaminy

– Sole mineralne

Zasady zdrowego odżywiania

Piramida żywienia

Piramida żywienia obrazuje produkty, które są najbardziej potrzebne do utrzymania dobrego stanu naszego zdrowia. Jest to przedstawione w kolejności od największego do najmniejszego zapotrzebowania naszego organizmu. Czyta się ją od dołu.

Sport

Sport jest najważniejszym punktem w piramidzie żywienia. Nasuwa się jednak pytanie dlaczego?

Otóż aktywność fizyczna wspomaga przemianę materii, pobudza apetyt, wspomaga spalanie tłuszczu, a także wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn (przy wysiłku więcej się pocimy, a także pijemy więcej wody).

Owoce i warzywa

Zajmują kolejne ważne miejsce w piramidzie żywienia. Dostarczają ogrom witamin i minerałów potrzebnych naszemu organizmowi, tj.: witamina A, E, K, C oraz witaminy z grupy B, kwas foliowy, potas, miedź, wapń, fosfor, magnez, mangan, żelazo, węglowodanów.

Produkty zbożowe

Produkty zbożowe to ziarna zbóż, a także produkty przetworzone z ziaren zbóż, m.in.: pszenicy, żyta, owsa, prosa, jęczmienia, kukurydzy, orkiszu, gryki. Produkty te są źródłem: witaminy B6, PP., magnezu, potasu, chromu, żelaza, węglowodanów.

Rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe znajdują się na równi z produktami zbożowymi w piramidzie żywienia. To groch, fasola, bób, ciecierzyca, soja, soczewica. Produkty te są źródłem: witaminy B1, B6, E, fosforu, magnezu, żelaza, potasu, Omega-3, białka.

Nabiał

To kolejny stopień w piramidzie żywienia. To mleko i produkty przetworzone z mleka, tj.: ser, śmietana, twaróg, jogurty. Produkty te są źródłem: witamin z grupy B, PP., A, D, E, K, wapnia, fosforu, żelaza, cynku, węglowodanów, tłuszczu.

Mięso

Mięso jest następne po nabiale w piramidzie żywienia. To wołowina, wieprzowina, drób.

Produkty te są źródłem: witaminy B6, PP., B12, D, fosforu, żelaza, cynku, białka, tłuszczu.

Ryby

Znajdują się w piramidzie żywienia razem z mięsem. To ryby tj.: makrela, śledź, dorsz. Zaliczamy do nich również owoce morza tj.: krewetki, ostrygi, homary. Ryby są źródłem: witaminy PP, B12, D, wapnia, fosforu, selenu, cynku, omega-3, białka, tłuszczy.

Oleje, tłuszcz, orzechy

Znajdują się na końcu piramidy żywienia. To orzechy oraz oleje roślinne i tłuszcze zwierzęce. Produkty te są źródłem: witaminy B1, A, E, magnezu, tłuszczy.

Zdrowe odżywianie – To proste!

Witaminy, minerały, a także woda, białko oraz węglowodany, to składniki odżywcze, których nasz organizm potrzebuje do dobrego funkcjonowania. Nie musimy stosować specjalnych diet, by zdrowo się odżywiać. Wystarczy, że będziemy jeść regularnie i w odpowiednich ilościach produkty zawarte w piramidzie żywienia.

Przykładowy jadłospis

08:00 śniadanie: kukurydziane płatki z mlekiem, kakao

10:00 II śniadanie: bułka pszenna z masłem roślinnym, szynką i pomidorem, woda

14:00 obiad: zupa kalafiorowa, gotowane ziemniaki z pieczonym dorszem i surówką z pora, sok pomarańczowy

17:00 podwieczorek: jabłko, koktajl bananowy

19:00 kolacja: jogurt malinowy z płatkami owsianymi, herbata owocowa.

Czy zawsze jest to łatwe?

Osoby chore np. na anemię, cukrzycę, otyłość potrzebują bardziej wyspecjalizowanej diety. Z reguły ustala ją dietetyk i przepisuje ją każdemu indywidualnie. Dla przykładu, jeżeli ktoś choruje na anemię, to powinien ograniczyć spożycie cukrów, a zwiększyć spożycie produktów z dużą zawartością żelaza, tj.: wołowina, ryby, twarogu.

Zdarza się, że ktoś nie toleruje np. laktozy i wtedy musi całkowicie zrezygnować z nabiału, ponieważ jego układ trawienny go nie trawi. Tak bywa również z glutenem, co skutkuje zrezygnowaniem ze zbożowych produktów w diecie. Istnieją natomiast produkty, którymi można zastąpić te niechciane przez nasz organizm, np.: mleko bez laktozy, mleko sojowe, mąka kokosowa.

Ważna zasada

Dzieci zawsze powinny jeść pełnowartościowe śniadanie. Dzieci, które nie jedzą śniadań, z wiekiem nabywają tendencji do tycia.

I co teraz?

Jeżeli będziemy pamiętać o tym, by regularnie jeść, nie podjadać w nocy i trzymać się produktów z piramidy żywienia, to będziemy zdrowi. Jednak nie tylko! Nasze samopoczucie będzie lepsze, a kondycja równie dobra Dlatego też warto trochę poćwiczyć lub potańczyć, np. 15 minut w ciągu dnia.

Artykuł ma na celu wzbudzić w czytelniku chęć poprawy żywienia na zdrowszy i nie jest poradą od dietetyka.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *