2 listopada 2024

Jak stres wpływa na Twój organizm

Jak stres wpływa na Twój organizm

Kluczem do zachowania zdrowia jest umiejętność radzenia sobie ze stresem.

Nie każdy stres szkodzi Twojemu zdrowiu. Zasadniczo jeśli chodzi o biologię to stres ratuje nam życie. W przypadku zagrożenia mózg w stresie podejmuje decyzję : walcz lub uciekaj co skutkuje określonymi zmianami w ciele umożliwiającymi szybką reakcję.

Natomiast długotrwały stres, w którym niestety żyjemy dokonuje spustoszeń w organizmie wytrącając go z homeostazy i jest powodem spadku odporności, a co za tym idzie chorób. Przywrócenie równowagi w ciele kosztuje Twój organizm wiele energii, a jeśli mu nie pomożesz nie da sobie rady. Ciało reaguje na stres między innymi nadmierną produkcją adrenaliny, tworząc nieustanne napięcia w mięśniach. Nadmierne obciążenia adrenaliną zaburzają pracę serca, wątroby , podnoszą ciśnienie i wpływają negatywnie na procesy pamięciowe.

Stres oddziałuje ponadto na ciało na poziomie komórkowym. Każda reakcja organizmu zapisuje się w pamięci komórki oraz wpływa na układ immunologiczny i hormonalny. Częste i nawracające infekcje, długi czas powracania do zdrowia, osłabienie i złe samopoczucie mogą być wynikiem długotrwale utrzymującego się stresu.

W oficjalnie powtarzanych opiniach reakcje stresowe zawiązane są z czynnikami zewnętrznymi jak na przykład pośpiech, agresywne otoczenie, deprymujący ludzie itp. Jednak to nie zewnętrze zjawiska powodują stres. Nie można człowieka zdenerwować jeśli na to nie pozwoli. Reakcje stresowe bowiem powstają na skutek wyuczonych nawyków reakcji, sposobów myślenia i przekonań.

Jak zredukować poziom stresu

Działania należy więc podjąć nie tylko z poziomu biochemii ale również z poziomu świadomości.

Z poziomu biochemii zadziałają na przykład różnego rodzaju zioła i rośliny będące prekursorami serotoniny – hormonu szczęścia. Należy do nich Griffonia – tropikalna roślina z Zachodniej i Centralnej Afryki, której nasiona są cenne ze względu na zawartość naturalnej substancji 5-hydroksytryptofanu (5-HTP). Aminokwas ten jest prekursorem jednego z najważniejszych neuroprzekaźników: serotoniny. Cząsteczki 5-HTP z łatwością przenikają do komórek mózgowych i zamieniają się w serotoninę.

Badania wykazały, że 5-HTP jest równie skuteczny jak syntetyczne środki przeciwdepresyjne. Substancja ta wraz z witaminą B6 zwiększa syntezę endorfin, zwanych powszechnie „hormonem szczęścia”, które są odpowiedzialne za pozytywne emocje oraz przyczyniają się do poprawy nastroju i przywracają do normy wszystkie fazy snu: zasypianie, sen lekki i sen głęboki.

Z poziomu świadomości będzie to np. praktykowanie wdzięczności i akceptacja życia takim jakie ono w danej chwili jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *