6 października 2024

Jak wygląda jonoforeza i na co się ją stosuje?

Jonoforeza to jedna z form fizykoterapii, niezwykle skuteczna w leczeniu bólu stawów, kręgosłupa, różnego pochodzenia nerwobólach oraz stanach zapalnych. Największą zaletą tej formy fizykoterapii jest fakt, że jest to zabieg bezbolesny i właściwie całkowicie bezpieczny. Zabieg ten jest bardzo ceniony przede wszystkim ze względu na to, że podczas jego wykonywania można zastosować naprawdę silne dawki leku, a ich działanie nie wpływa negatywnie na nasz układ pokarmowy. Dodatkowo, lecznicze działanie wykazuje też samo użycie prądu podczas zabiegu. W jakich przypadkach się ją stosuje i jak wygląda cały zabieg?

 

Wskazania do jonoforezy

Jest bardzo dużo schorzeń, na które jonoforeza może podziałać w bardzo dobry sposób. Podczas jonoforezy aplikuje się różne leki i to właśnie w większości od nich zależy, jak podziała zabieg. Do najczęstszych wskazań należą te z kręgu schorzeń ortopedycznych, między innymi trudno zrastające się tkanki i kości, nerwobóle, urazy stawów i stany zapalne. Jednak nie tylko na ortopedyczne urazy jonoforeza potrafi być skuteczna. Bardzo dobrze sprawdza się również w takich przypadkach jak stany zapalne oka, zapalenie krtani czy blizny i ciężko gojące się rany. Jonoforeza stosowana jest również w kosmetyce, podczas przeróżnych zabiegów – wpływa na to, by kosmetyki i przeróżne substancje wchłaniały się jeszcze bardziej i szybciej.
Jonoforeza jest raczej bezpiecznym zabiegiem, jednak istnieją też sytuacje, gdzie trzeba do niej podchodzić dość ostrożnie, bądź zrezygnować z tej metody fizykoterapii. Sytuacje w których powinniśmy skonsultować się z lekarzem, to przede wszystkim https://nadmiernapotliwosc.warszawa.pl/leczenie-nadpotliwosci-warszawa/ ciąża, przebyta choroba nowotworowa i wszczepiony rozrusznik serca. Oczywistym przeciwwskazaniem do wykonania jonoforezy jest też alergia na jakikolwiek ze składników używanych podczas zabiegu. W trakcie jonoforezy wykorzystywane są różne rodzaje leków, przez co nie można tutaj określić jednego konkretnego składnika.

Jak wygląda jonoforeza?

Jonoforeza jest bezbolesnym zabiegiem, do którego nie musimy się w żaden sposób przygotowywać. Przed samym zabiegiem fizjoterapeuta owija nam miejsce, na które będzie wykonywany zabieg wacikami, które nasączone są roztworem odpowiedniego leku. Następnie po obu stronach danego miejsca umieszcza specjalne elektrody, owija specjalnymi ceratkami, a następnie bandażem. W tym momencie uruchamiane jest urządzenie. Pomiędzy elektrodami płynie prąd przechodząc przez chore miejsce, razem ze sobą niesie on lek który bezpośrednio wchłaniają tkanki. Po włączeniu całego urządzenia, fizjoterapeuta zada nam kilka pytań, aby sprawdzić czy wszystko działa. Jeśli zabieg wykonywany jest poprawnie, powinniśmy odczuwać mrowienie. Jest to prawidłowa reakcja naszego organizmu i jeśli tak jest, to znaczy że wszystko działa.
Z takim przepływem prądu leżymy około 20 minut, jest to bardzo relaksujące uczucie, podczas którego właściwie nie musimy nic robić, możemy się spokojnie zrelaksować.
Po całym zabiegu w miejscu gdzie były umieszczone elektrody możemy mieć lekko zaczerwienioną skórę, może też wystąpić łuszczenie się naskórka. Jest to całkowicie normalna reakcja naszej skóry na działanie prądu i takie objawy ustępują w trakcie kilku dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *