15 czerwca 2024

Badanie Dopplera – w jakim celu jest wykonywane?

Badanie Dopplera – w jakim celu jest wykonywane?

O badaniu Dopplera mówi się coraz częściej. Wszystko dlatego, że coraz więcej osób kierowanych jest na nie. Po co w ogóle wykonuje się badanie dopplera? Podpowiadamy!

Badanie Dopplera – co to takiego?

Zanim przejdziemy do określenia, w jakim celu wykonuje się badanie Dopplera, warto ustalić, czym w ogóle jest to badanie. Co skrywa się pod jego nazwą? Najprościej mówiąc mamy do czynienia z badanie diagnostycznym stosowanym w chirurgi naczyniowej. Takie badanie dopplera warszawa zwane również USG Dopplera bądź badaniem dopplerowskim to jedno z najczęściej wykonywanych badań w diagnostyce chirurgi naczyniowej. Co ważne, badanie dopplerowskie jest bezinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga też dodatkowych przygotowań, więc pacjent nie ma powodów do stresu. Jedynie w przypadku badania aorty brzusznej oraz tętnic biodrowych na 3-4 godziny przed badaniem należy zrezygnować z jedzenia.

Badanie Dopplera – po co się wykonuje?

Badanie Dopplera stosowane jest po to, by szybko wykryć dolegliwości oraz schorzenia związane z funkcjonowaniem naczyń krwionośnych i limfatycznych. Specjalista zwykle zaleca tego typu badania, gdy podejrzewa u swojego pacjenta nieprawidłowości w pracy naczyń krwionośnych i limfatycznych. Z pomocą badania można określić stan żył i tętnic, sprawdzić przepływ krwi i ustalić, czy występuja jakieś nieprawidłowości. Wskazaniami do badania dopplerowskiego z pewnością są skurcze i mrowienie nóg, uczucie ciężkości stóp, czy też ich puchnięcie. Podstawą do wykonania badania dopplerowskiego jest również drętwienie kończyn, pojawienie się pajączków, czy żylaków. Jak się okazuje nawet bólu za mostkiem, kaszlu oraz powtarzających się duszności nie można bagatelizować, bo mogą świadczyć o poważnych schorzeniach naczyniowych. Jednak na tym nie koniec, ponieważ badanie dopplerowskie jest na tyle dokładne, że pozwoli skorygować nawet najdrobniejsze nieprawidłowości, więc za każdym razem, gdy wystąpią u nas niepokojące objawy, powinniśmy wspomnieć o nich swojemu lekarzami, bo dzięki tego typu badaniom może szybko ustalić, co nam dolega i podjąć stosowne leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *