6 grudnia 2024

Jak przebiega zabieg rezonansu magnetycznego?

Jak przebiega zabieg rezonansu magnetycznego?

Jeśli lekarz zleca określone badanie warto zorientować się, jak będzie ono przebiegać. Wiele badań wymaga odpowiedniego przygotowania się ze strony pacjentów. Uzyskanie informacji o przebiegu badania pozwala również zmniejszyć stres związany z przeprowadzaniem badania.

Rezonans magnetyczny to metoda diagnostyczna, która jest zarówno bezbolesna, jak też nieinwazyjna. Pacjenci nie muszą obawiać się, że badanie może prowadzić do silnego dyskomfortu. Natomiast konieczność leżenia podczas badania w jednej pozycji może powodować niewielki dyskomfort. Podczas badania pacjent znajduje się w rurze aparatu służącego do realizowania skanowania. Urządzenie przesuwa się powoli w celu skanowania wybranej przez diagnostę części ciała. Takie badanie może trwać piętnaście minut, ale nawet półtorej godziny. Czas trwania badania zależy między innymi od szczegółowości obrazowania, które musi uzyskać diagnosta. Natomiast nawet jeśli pacjent będzie odczuwał niewielki dyskomfort podczas samego badania to nie musi się martwić żadnymi, długoterminowymi efektami ubocznymi. Rezonans magnetyczny jest w pełni bezpiecznym zabiegiem, który wykorzystuje jedynie bezpieczne dla człowieka naturalne pole magnetyczne człowieka i fale radiowe.

Choroby, przy których stosowany jest rezonans magnetyczny

Lekarz może zlecić rezonans magnetyczny głowy w bardzo różnych sytuacjach. Najczęściej wskazanie konieczności wykonania rezonansu magnetycznego wynika z trudności w postawieniu diagnozy. Wiele chorób nie daje jednoznacznych objawów. Wówczas proste badania mogą nie dać jednoznacznej odpowiedzi, co do powodów występowania określonych dolegliwości. Choroby mogą również dawać podobne objawy, co wymaga postawienia szczegółowej diagnozy. Do takiej diagnozy bardzo przydatny jest rezonans magnetyczny głowy, gdyż pozwala na uzyskanie bardzo szczegółowego obrazu wnętrza ciała. Wykonanie rezonansu magnetycznego może być związane również z profilaktyką. Dotyczy to między innymi pacjentów po upadkach czy wypadkach samochodowych, u których mogą nie występować żadne objawy urazów. Lekarz zlecając rezonans magnetyczny może się upewnić, że u pacjenta nie występują żadne ukryte urazy głowy.

Wykrywanie przewlekłych chorób

Choroby mogą długo rozwijać się bez dawania poważnych symptomów. Przy wielu chorobach w obrębie głowy pacjent może odczuwać jedynie długotrwały ból. Jeśli nie jest możliwe określenie przyczyn takiego bólu wskazane może być wykonanie rezonansu magnetycznego. Pozwala on szczegółowo pokazać obraz tkanek głowy, co ułatwia wykrycie zmian w tkankach. W ten sposób wykryte mogą być takie choroby jak nowotwory mózgu czy guzy rdzenia kręgowego. Do chorób, które można wykryć poprzez badanie struktury tkanek głowy zalicza się również Alzheimer. Wykonanie rezonansu magnetycznego pozwala w wielu przypadkach wykryć chorobę we wczesnym stadium. Wówczas lekarz może stosować znacznie mniej inwazyjne metody leczenia w przypadku nowotworów. Przy chorobach przewlekłych można znacznie dłużej stosować mniej uciążliwe dla pacjentów metody leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *