Jak rozpoznać, że ma się cukrzycę?
Istnieją dwa różne badania, które lekarz może zastosować aby zmierzyć stężenie glukozy we krwi i sprawdzić czy masz stan przedcukrzycowy lub cukrzycę. Jest to pomiar stężenia glukozy we krwi wykonywany na czczo (FPG) oraz test doustnego obciążenia glukozą (OGTT). Na ogół zaleca się, żeby jakikolwiek test krwi, którego wynik jest poza normalnym zakresem, był powtórzony w inny dzień, aby potwierdzić diagnozę.
- Badanie stężenia glukozy we krwi, określa jej ilość w ciele na czczo (przed badaniem należy nie jeść przez co najmniej 8 godzin). Poziom stężenia glukozy we krwi na czczo w zakresie od 100 do 125 mg/dl oznacza, że osoba ma stan przedcukrzycowy. Jeśli poziom ten jest równy 126 mg/dl lub wyższy, oznacza to, że pacjent choruje na cukrzycę.
- Podczas testu doustnego obciążenia glukozą, badany jest poziom glukozy we krwi danej osoby na czczo, a następnie po 2 godzinach po wypiciu napoju bogatego w glukozę. Jeśli po dwóch godzinach poziom glukozy we krwi wyniesie pomiędzy 140, a 199 mg/dl oznacza to, że ma się stan przedcukrzycowy. Natomiast gdy po 2 godzinach poziom glukozy we krwi jest na poziomie 200 mg/dl lub więcej, choruje się na cukrzycę.
Poniżej w tabelce pokazano zakresy poziomu cukru we krwi i jak są one wykorzystywane przy diagnozowaniu stanu przedcukrzycowego i cukrzycy.