19 maja 2024

Cukrzyca – co należy o niej wiedzieć?

Cukrzyca – co należy o niej wiedzieć?

Cukrzyca jest chorobą, podczas której organizm nie wytwarza insuliny lub nie może jej prawidłowo używać. Insulina jest hormonem produkowanym w organizmie. Pomaga glukozie (cukrowi) dostarczanej z jedzenia, dostać się do komórek, gdzie może być użyta do produkcji energii dla organizmu. Bez insuliny, glukoza pozostaje w krwioobiegu i nie może zostać użyta do produkcji energii przez komórki. Z czasem zbyt duża ilość glukozy we krwi może powodować problemy zdrowotne.

Cukrzyca jest główną przyczyną powstawania nabytej ślepoty, chorób nerek i konieczności amputacji, a także przyczynia się w znacznym stopniu do chorób układu krążenia (choroba serca i udar mózgu). Osoby z cukrzycą są bardziej narażone na śmierć spowodowaną przez zachorowanie na grypę lub zapalenie płuc.

Cukrzyca nie jest wywołana przez jedzenie zbyt dużej ilości cukru, jak sądzą niektórzy ludzie. Jedynie lekarz może zdiagnozować cukrzycę przez przeprowadzenie testu na stężenie glukozy we krwi na czczo albo poprzez wykonanie testu doustnego obciążenia glukozą.

Epidemia cukrzycy

Cukrzyca jest najbardziej dynamicznie rozwijającą się przewlekłą chorobą naszych czasów. Stała się epidemią, która dotyka około 1 dorosłego na 12. Od 1990 roku liczba osób chorych na cukrzycę wzrosła ponad dwukrotnie i prawdopodobnym jest, że do 2050 roku liczba ta podwoi się ponownie. Przewiduje się że schorzenie rozwinie się u jednego z trzech narodzonych dzieci.

Szacuje się, że rzeczywista liczba osób cierpiących na cukrzycę może być jeszcze o jedną trzecią większa niż liczba zdiagnozowanych pacjentów, ponieważ część ludzi ma cukrzycę i o tym nie wie, z powodu przeoczenia lub niezrozumienia objawów choroby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *