31 lipca 2021

Jakie są przyczyny cukrzycy?

Powody cukrzycy typu 1

Podczas cukrzycy typu 1, organizm przestaje wytwarzać insulinę, ponieważ własny system odpornościowy zaatakował i zniszczył komórki, w których jest ona produkowana. Przyczyna tego nie jest do końca znana, ale mogą tu mieć znaczenie środowiskowe i genetyczne czynniki ryzyka. Jedna z teorii mówi, że cukrzyca typu 1 może pojawić się po wystąpieniu specyficznego wirusa.

Osoby z cukrzycą typu 1 muszą przyjmować insulinę każdego dnia, aby żyć. Nie poznano jeszcze sposobu na zapobiegnięcie wystąpieniu cukrzycy typu 1 lub jej wyleczenie, jednak może być ona kontrolowana poprzez utrzymywanie poziomu glukozy (cukru) we krwi, we właściwym zakresie.

Powody cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 jest najczęściej występującą postacią tego schorzenia. W tym rodzaju choroby organizm albo nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, albo nie może jej we właściwy sposób używać. Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 wzrasta wraz z wiekiem.

Przyczyny rozwoju cukrzycy typu 2 są w dużym stopniu nieznane, jednak wyraźnie odgrywają tu role czynniki genetyczne i styl życia danej osoby. Cukrzyca typu 2 związana jest z otyłością, genetycznymi czynnikami ryzyka i brakiem aktywności fizycznej.

Nieznany jest sposób na wyleczenie cukrzycy typu 2, ale może być ona kontrolowana poprzez utrzymywanie glukozy (cukru) we krwi na odpowiednim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *