19 maja 2024

Jakie są przyczyny cukrzycy?

Powody cukrzycy typu 1

Podczas cukrzycy typu 1, organizm przestaje wytwarzać insulinę, ponieważ własny system odpornościowy zaatakował i zniszczył komórki, w których jest ona produkowana. Przyczyna tego nie jest do końca znana, ale mogą tu mieć znaczenie środowiskowe i genetyczne czynniki ryzyka. Jedna z teorii mówi, że cukrzyca typu 1 może pojawić się po wystąpieniu specyficznego wirusa.

Osoby z cukrzycą typu 1 muszą przyjmować insulinę każdego dnia, aby żyć. Nie poznano jeszcze sposobu na zapobiegnięcie wystąpieniu cukrzycy typu 1 lub jej wyleczenie, jednak może być ona kontrolowana poprzez utrzymywanie poziomu glukozy (cukru) we krwi, we właściwym zakresie.

Powody cukrzycy typu 2

Cukrzyca typu 2 jest najczęściej występującą postacią tego schorzenia. W tym rodzaju choroby organizm albo nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, albo nie może jej we właściwy sposób używać. Ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 wzrasta wraz z wiekiem.

Przyczyny rozwoju cukrzycy typu 2 są w dużym stopniu nieznane, jednak wyraźnie odgrywają tu role czynniki genetyczne i styl życia danej osoby. Cukrzyca typu 2 związana jest z otyłością, genetycznymi czynnikami ryzyka i brakiem aktywności fizycznej.

Nieznany jest sposób na wyleczenie cukrzycy typu 2, ale może być ona kontrolowana poprzez utrzymywanie glukozy (cukru) we krwi na odpowiednim poziomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *