Chociaż postęp technologiczny pozwala ludziom ułatwiać sobie życie w wielu jego dziedzinach, niektóre nowoczesne technologie cały czas wywołują skrajne, często negatywne emocje. W kwestii medycyny estetycznej pacjenci sceptycznie podchodzą do terapii komórkami macierzystymi – a jest to jeden z cudów natury, którego aż żal nie wykorzystać. Doświadczeni specjaliści z kliniki medycyny estetycznej Sky Clinic we Wrocławiu każdego potencjalnego pacjenta zaznajomią z techniką ujędrniania skóry i terapią przeciwko wypadającym włosom, w których stosowane są właśnie komórki macierzyste.
Czym są komórki macierzyste?
Komórkami macierzystymi określa się ten rodzaj komórek, które zarówno potrafią się dzielić, tworząc nowe komórki macierzyste, jak i potrafią się różnicować w taki sposób, aby stać się dowolną komórką organizmu. U człowieka rozróżnić można dwa typy komórek macierzystych. Pierwszymi są zarodkowe komórki macierzyste, obecne w blastocyście, na bardzo wczesnym etapie rozwoju płodu – to właśnie je określa się jako totipotencjalne oraz pluripotencjalne. Oznacza to, że mogą różnicować się we wszystkie komórki organizmu, włącznie z łożyskiem (totipotencjalne) lub bez łożyska (pluripotencjalne). Drugimi są dorosłe komórki macierzyste, które można znaleźć w różnych tkankach organizmu człowieka. One mogą mieć charakter multipotencjalny, czyli tworzyć komórki o podobnych właściwościach, lub unipotencjalny – takie komórki macierzyste mają możliwość przekształcenia się wyłącznie w jeden rodzaj komórek. Komórki macierzyste multipotencjalne zwykle różnicują się w taki rodzaj komórek, jaki napotykają obok siebie, w środowisku, w które zostały wszczepione. Dzięki temu zostały chętnie wykorzystane przez lekarzy medycyny estetycznej.
Sposoby pobierania komórek macierzystych
Komórki macierzyste wykorzystane do zabiegu przez lekarza medycyny estetycznej – co niezwykle ważne: zabieg powinien przeprowadzać doświadczony lekarz – są pobierane tuż przed zabiegiem od pacjenta. Dzięki temu zmniejsza się całkowicie ryzyko odrzucenia wszczepionych komórek macierzystych. Istnieją trzy sposoby pobrania komórek macierzystych, które nie stwarzają ryzyka dla zdrowia pacjenta: ze szpiku kostnego, z tkanki tłuszczowej i z krwi obwodowej. Tuż po porodzie, można również pobrać komórki macierzyste z płynu pępowinowego, natomiast jest to okoliczność dość rzadka dla pacjentek.
Pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej jest podobne do procedury oddawania krwi. Pacjent jest przytomny, ułożony w pozycji półleżącej. W zgięciach obu łokci zakłada się mu wejścia dożylne. Jednym krew wypływa i trafia do separatora komórek macierzystych. Drugim wejściem dożylnym krew wraca do pacjenta. Specjalistyczne przygotowanie komórek do zabiegu medycyny estetycznej trwa kilka godzin. Pracownicy kliniki Sky Clinic, zapewniając największy komfort swoim pacjentom, właśnie w ten sposób pobierają komórki macierzyste do zabiegów wykonywanych w klinice.
Komórki macierzyste izolowane z tkanki tłuszczowej są biologicznie czynne i wydzielają na zewnątrz między innymi cytokiny, dzięki czemu znajdują zastosowanie w medycynie regeneracyjnej. Pobranie komórek macierzystych z tkanki tłuszczowej wiąże się z utratą przez pacjenta nadmiaru tłuszczu, wymodelowaniem i wyszczupleniem sylwetki. Miejsce dawcze poddawane jest liposukcji, a uzyskane komórki macierzyste są odpowiednio preparowane przez około dwie godziny. Następnie są gotowe do wszczepienia w miejsce biorcze.
Ostatnią, najbardziej inwazyjną metodą, raczej niewykorzystywaną w medycynie estetycznej jest pobieranie komórek macierzystych z talerza kości biodrowej, czyli izolowanie ich ze szpiku kostnego. Do tego zabiegu najczęściej dochodzi w przypadku pobrania komórek krwiotwórczych dla osoby chorującej na nowotwory szpiku kostnego. Pacjent poddawany jest procedurze pod znieczuleniem ogólnym, a ból odczuwany w miejscach nacięć pod igły może być odczuwalny przez kilka dni po zabiegu.
Wykorzystanie komórek macierzystych w medycynie estetycznej
Lekarze medycyny estetycznej pracujący w klinice Sky Clinic przekonują, że terapia komórkami macierzystymi jest wskazana jako doskonały zamiennik toksyny botulinowej w przypadku usuwania zmarszczek mimicznych oraz przeszczepu włosów, gdy cierpi się na łysienie androgenowe. Komórki macierzyste pomagają również w przypadku blizn potrądzikowych czy pojawiających się na twarzy, szyi i dekolcie zmianach wiekowych (przebarwienia, popękane naczynka krwionośne, przesuszenia, zmarszczki).
Komórki pobrane z tkanki tłuszczowej służą głównie w rekonstrukcjach i regeneracjach obszarów ciała narażonych na utratę jędrności. Przede wszystkim wykorzystywane są w modelowaniu biustu oraz jego rekonstrukcji po zabiegu mastektomii. Poza tym można je wykorzystać do modelowania pośladków, poprawienia kształtu twarzy, w tym wypełnienia zapadniętych policzków oraz do stymulacji komórek skóry do samoregeneracji oraz gojenia.
Efekty
W zależności od wskazania lekarza i obszaru, w który specjalista wszczepiał komórki macierzyste, pacjenci mogą zaobserwować różne efekty. Przede wszystkim kondycja i jędrność skóry zostaje wyraźnie poprawiona. Tkanki zostają dogłębnie nawilżone i odżywione. Efekt odmładzający jest niezwykle naturalny. W przypadkach, gdy terapia jest sposobem walki z łysieniem androgenowym, pacjenci zauważają widoczne zahamowanie procesu wypadania włosów. Takie efekty kosmetyczne utrzymują się do około sześciu miesięcy, po których zabieg można powtórzyć. W zaleconej przez lekarza serii zabiegów zwykle wykonuje się od dwóch do czterech powtórzeń. Terapia komórkami macierzystymi jest zabiegiem o małej inwazyjności, bardzo bezpiecznym i nie powoduje powstania dużego obrzęku.
Oddziaływanie komórek macierzystych pobudza tkankę podskórną do odbudowy we wszystkich miejscach, w których zostały podane. Z tego powodu świetnie się sprawdzają jako środek zaradczy na opadające powieki, zniszczone dłonie, słabe, łamliwe włosy czy pokryty głębokimi bruzdami dekolt. Niewielki obrzęk i zaczerwienienie powstałe w wyniku przeprowadzenia zabiegu powinny zniknąć w przeciągu dwóch tygodni od wykonania procedury.